Cukrovka
Cukrovka, nebo-li diabetes je velmi závažné a časté onemocnění, trpí jim miliony lidí na celém světě. Řadí se mezi civilizační nemoci, protože se na jejím vzniku podílí špatný životní styl, dědičnost, nevhodná skladba stravy a především stres.
Co je to cukrovka?
Hlavní příčinou cukrovky je nedostatečná produkce hormonu inzulínu, který se u zdravého člověka tvoří ve slinivce břišní. Inzulín má na starosti vstřebávání cukrů. U nemocného se tento hormon netvoří vůbec, nebo jen v malém množství. Vyskytuje se také když je inzulín produkován, ale tělo na něj nereaguje. Potom se cukr v krvi nedovede spálit. Cukrovku rozdělujeme do dvou forem. Cukrovka 1.typu a 2.typu. Další forma cukrovky se objevuje v těhotenství.
Nemocnému může cukrovka již od počátku přinášet potíže v podobě neuhasitelné žízně, častějšího močení, únavy, nevýkonnosti nebo úbytku na váze.
Cukrovka prvního typu
Tento typ cukrovky je méně častou formou, propuká náhle v dětství nebo v mládí. Nejčastěji postihuje lidi do 35 let věku. Cukrovka nastává tehdy, když se ve slinivce inzulín vůbec nevytváří. Může to být způsobeno poškozením tkáně slinivky a to buď infekcí, nebo autoimunitní reakcí, roli zde mohou hrát i genetické vlivy. Dochází ke zničení beta buněk Langerhansových ostrůvků slinivky, které mají produkovat inzulín. V krvi pacienta se hromadí glukóza, místo aby oživovala tělesné buňky.
Na onemocnění může mít také vliv působení určitých chemických látek a to např. užití některých léků, nebo potravin (kravského mléka a pečiva, které obsahuje pšeničnou bílkovinu gliadin). Přesný důvod vzniku onemocnění cukrovky typu 1 je ale stále předmětem mnoha výzkumů. Každopádně se o nemoci ví, že není ovlivnitelná prevencí (na rozdíl od 2. typu) a také není způsobena nadměrnou konzumací cukru.